Spausdinti

Skaityti daugiau...Koplytėlė kaimo kryžkelėjeJedžiotuose susikerta du tarpkaiminiai keliai: Klauseikiai – Kaukolikai ir Šarkė – Ylakiai. Pietvakariniame jų susikirtimo kampe ant aukštoko iš skaldytų akmenų sudėto pamato 1897 m. buvo pastatyta keturšonė medinė koplytėlė.

Kvadrato formos (120x120 cm), su kryžminiu stogeliu. Jo pakraščiai puošti stilizuotu augaliniu ornamentu, išdrožtu iš storokos ąžuolinės lentos. Pamatinė dalis apie 50 cm platesnė už koplytėlę. Visos koplyčios aukštis be saulutės ir pamato 262 cm. Senieji jedžiotiškiai yra kalbėję, kad toje vietoje ir iki minėtosios datos buvusi mažesnė, paprastesnė koplytėlė.

Pamato pakračius puošė neaukšta metalinė tvorelė. Ją, vinis, vėjarodę, kuri neišliko, nukalė vietinis kalvis Mykolas Gedminas. Geležį pirkę iš kolektyviai sudėtų pinigų. Vieni nešė į kalvę paruoštas medžio anglis. Kalbama, kad koplytėlės meistras, kurio pavardė nežinoma, pas vienus nakvojęs, pas kitus maitinęsis, o tretieji davę medžiagą bei padėję dirbti.

Spausdinti

Skaityti daugiau...Benediktino kryžius A. Bušmos sodybvietėjeKodėl iki Antrojo pasaulinio karo Antano ir Pranciškos sodyboje buvo pastatytas Benediktino kryžius? Gal todėl, kad Antano tėvas ar senelis buvo Benediktas?

Po karo Bušmas išvežė į Sibirą. Iš tremties grįžo 1958 m. rudenį. Kai Antanas parvažiavo, pirmiausia bėgo į kiemą prie kryžiaus, prie kurio pasimeldė. Tik po to peržengė išsiilgtų namų slenkstį. Tų metų rudenį abu ir nusipaveikslavo prie kryžiaus.

Spausdinti

Skaityti daugiau...Juozo ir Adelės Noreikų sodybojeŪkininkų Juozo ir Adelės Noreikų šeimą okupacinė sovietų valdžia ištrėmė į Sibirą. Po dešimties metų jie laimingai grįžo. Neprieštarauta, kad jie vėl kurtusi sodyboje, iš kurios buvo okupantų išdanginti. Gausiai apgyventoje rytinėje kaimo dalyje galiausiai jie liko vieninteliai gyventojai. Vieni papildė miestiečių gretas, kiti persikėlė į kolūkines gyvenvietes. Jie liko.

1990-aisiais, paskelbus, kad atstatoma Lietuvos nepriklausomybė, Noreikos prarastoje ir atgautoje sodyboje pastatė kryžių iš ąžuolo (5-6 m aukščio). Pastatė ant betoninio pamato, pritvirtino prie įbetonuotų metalinių strypų. Kryžiaus priekyje iškalė šiuos žodžius:

Spausdinti

Skaityti daugiau...Jedžiotų senkapiuose – KartališkėjeSenkapiai yra pietrytiniame kaimo kampe, dešiniajame Luobos upės krante kaip ir piliakalnis, iki kurio apie 500 metrų. Nuo jų 150 m atstumu į šiaurės vakarus yra aukštai supiltos Jedžiotų kaimo kapinės. Pastarosiose kryžių nebebuvo jau pokario metais.

Senkapiai, vadinami Kartališke, yra netaisyklingos formos, užima 0,06 ha plotą į Luobos slėnį besileidžiančiame šlaite. Jas juosė 20-50 centimetrų aukščio iš žemių supiltas pylimėlis.

Spausdinti

Ne vienas dar mena prie Kaukolikų – Klauseikių kelio, ties Kukio sodyba, stovėjusį aukštą (7 m), puošnų kaimo kryžių. Jis buvo vadinamas Benediktino kryžiumi, nes turėjo dvi kryžmas. Gal toks kryžius ženklino katalikų vienuolių ordiną, įkurtą apie 530 m. Italijoje. Kuo jis siejosi su kaimu? Gal tuo, kad buvo neįprastesnis, puošnesnis.

Paieška