Spausdinti

Benediktino kryžius A. Bušmos sodybvietėje

Antanas ir Pranciška Bušmos prie savojo kryžiaus 1958 m. rudenį sugrįžus iš Sibiro
Antanas ir Pranciška Bušmos prie savojo kryžiaus 1958 m. rudenį sugrįžus iš Sibiro
Kodėl iki Antrojo pasaulinio karo Antano ir Pranciškos sodyboje buvo pastatytas Benediktino kryžius? Gal todėl, kad Antano tėvas ar senelis buvo Benediktas?

Po karo Bušmas išvežė į Sibirą. Iš tremties grįžo 1958 m. rudenį. Kai Antanas parvažiavo, pirmiausia bėgo į kiemą prie kryžiaus, prie kurio pasimeldė. Tik po to peržengė išsiilgtų namų slenkstį. Tų metų rudenį abu ir nusipaveikslavo prie kryžiaus.

Anūkų atstatytas 2007 m.
Anūkų atstatytas 2007 m.

Aukštas kryžius pradėjo svirti. Jo viršūnę parišo prie kaštono, kuris augdamas, kryžių kažkiek iškėlė iš žemės. Per audrą nulūžo kaštono viršūnė, nuvirto ir kryžius.

2007 m. Antano ir Pranciškos anūkai padirbino naują ąžuolinį kryžių su viena kryžma. 5 m. aukščio. Tik į žemę jo apatinės dalies nebekasė, o pastatė ant betoninio pado prie to paties kaštono, įstatė į metalinį įtvarą.

 

 

 

 

 


Šaltinis:

Juozas Vyšniauskas, Kraštotyros darbas „Jedžiotų kaimo kryžiai“, 2007 m

Panaudota literatūra:

Kanarskas J. Jedžiotai // Mūsų žodis.- 1993 01 16. Nr. 4; 01 20. Nr.5.

Vyšniauskas J. Knežė // Mūsų žodis - 1992 11 04. Nr. 86.

Lietuvos TSR Skuodo rajono gamtos, istorijos ir kultūros paminklų katalogas. II leidimas. – V., 1984.

Kraštotyros darbą „Jedžiotų kaimo kryžiai“ 2007 m. sumanė, organizavo, informaciją teikė ir materialiai rėmė Vaclovas Mitkus, gimęs 1942 m. Jedžiotų kaime, ten ir gyvenantis. Paveikslavo, tekstą suguldė, maketavo Juozas Vyšniauskas, gimęs 1944 m. Klauseikių kaime, gyvenantis Skuode. Įrišti keturi egzemplioriai: du V. Mitkui, vienas Skuodo muziejui, vienas J. Vyšniauskui.

Komentarai  

 
0 #1 Administratorius 2013-02-17 00:44
Įdomus faktas - dvigubą kryžių savo valstybiniuose herbuose turi trys valstybes - Lietuva, Vengrija ir Slovakija. Lietuviškame herbe Vyčio skyde esantis dvigubas kryžius siejamas su Jogailaičiais.
Tad iš tiesų būtų įdomu plačiau sužinoti, kodėl šiuose kraštuose buvo gana populiarūs šie dvigubi kryžiai?
Pranešk apie netinkamą komentarą
 

Paieška