Spausdinti

Jedžiotų senkapiuose – Kartališkėje

1968 m.
1968 m.
Senkapiai yra pietrytiniame kaimo kampe, dešiniajame Luobos upės krante kaip ir piliakalnis, iki kurio apie 500 metrų. Nuo jų 150 m atstumu į šiaurės vakarus yra aukštai supiltos Jedžiotų kaimo kapinės. Pastarosiose kryžių nebebuvo jau pokario metais.

Senkapiai, vadinami Kartališke, yra netaisyklingos formos, užima 0,06 ha plotą į Luobos slėnį besileidžiančiame šlaite. Jas juosė 20-50 centimetrų aukščio iš žemių supiltas pylimėlis.

Savo giminės ir prosenolių atminimui pastatydino Bušma Kazimieras, Kazimiero, 1991 m.
Savo giminės ir prosenolių atminimui pastatydino Bušma Kazimieras, Kazimiero, 1991 m.

 

Jose nuo seno stovėjo trys dideli ąžuoliniai kryžiai, saugoję atminimą apie senovėje čia palaidotus aplinkinių kaimų protėvius. Šie senkapiai tarpukariu įėjo į Bušmų, gyvenusių gretimame Erkšvos kaime, žemę. Kalbama, jog Bušmos tuos tris kryžius ir pastatydino. Trys sodybos, buvusios netoli šios vietos, buvo pradėtos vadinti Kryžiais, Kryžių kaimu.

1968 m. vienas iš trijų kryžių jau buvo išvirtęs ir gulėjo aukštoje kapinių žolėje. Jį net dviem vyram buvo nelengva pakelti nuo žemės, užkelti ant pečių (žr. nuotrauką viršuj)

Dabar senkapiuose stovintį 4 m aukščio kryžių iš ąžuolo 1991 m. savo giminės ir prosenuolių atminimui pastatydino Bušma Kazimieras, Kazimiero.

 

 

 


Šaltinis:

Juozas Vyšniauskas, Kraštotyros darbas „Jedžiotų kaimo kryžiai“, 2007 m

Panaudota literatūra:

Kanarskas J. Jedžiotai // Mūsų žodis.- 1993 01 16. Nr. 4; 01 20. Nr.5.

Vyšniauskas J. Knežė // Mūsų žodis - 1992 11 04. Nr. 86.

Lietuvos TSR Skuodo rajono gamtos, istorijos ir kultūros paminklų katalogas. II leidimas. – V., 1984.

Kraštotyros darbą „Jedžiotų kaimo kryžiai“ 2007 m. sumanė, organizavo, informaciją teikė ir materialiai rėmė Vaclovas Mitkus, gimęs 1942 m. Jedžiotų kaime, ten ir gyvenantis. Paveikslavo, tekstą suguldė, maketavo Juozas Vyšniauskas, gimęs 1944 m. Klauseikių kaime, gyvenantis Skuode. Įrišti keturi egzemplioriai: du V. Mitkui, vienas Skuodo muziejui, vienas J. Vyšniauskui.

Komentarai  

 
0 #1 Administratorius 2013-02-27 15:24
Pirmojoje nuotraukoje lygtai žmogus be vienos rankos.
Kiek pamenu iš pasakojimų, kaime buvo toks meistras, kuris neturėjo vienos rankos, tačiau kuris meistraudavo tarsi turėdamas keturias rankas. T.y. buvo labai vertinamas. Jei teisingai pamenu, jo vardas buvo Justinas Bušma.
Jeigu tai teisinga informacija, gal galėtų jo giminaičiai atsiliepti? Manau kad būtų šaunu jeigu čia įdėtumėm prisiminimus apie jį kartu su jo darbų nuotraukomis.
Pranešk apie netinkamą komentarą
 

Paieška